Prawdziwy kolor zieleni

Malva Mayek

Owady

Owady to grupy szkodników roślin, które odżywiają się sokiem roślinnym lub częściami roślin. Najgroźniejsze są wciornastki, pluskwiaki, chrząszcze, błonówki, motyle oraz mchówki.

 

Przykłady owadów:

 

Wciornastki

Są to drobne owady. Ich larwy są bez skrzydłowe natomiast dorosłe osobniki posiadają skrzydła z poprzecznymi czarnymi paskami. Wskutek żerowania uszkadzają roślinę wkuwając się i wysysając  komórki skórki liścia.  Na liściach powstają srebrzystoszare przebarwienia i ciemnozielone plamki.

 

Mączliki

Żerują przede wszystkim na dolnej stronie liści rośliny, żywiąc się sokami tkanek, co w konsekwencji powoduje pojawianie się żółtych plam a z czasem zasychanie ich i opadanie.

Rozpoznać można je m.in. po woskowych, mączastych wydzielinach, pokrywających ich ciało. U dorosłych osobników dobrze wykształcone są skrzydła, które umożliwiają przenoszenie się na inne rośliny, natomiast  larwy są mało ruchliwe o spłaszczonym kształcie.

 

Czerwce

Szkodniki te nie tylko niszczą rośliny, ale także przenoszą choroby wirusowe. Czerwce wysysają soki z roślin, atakując najczęściej łodygi i spodnią stronę młodego ulistnienia.  Larwy wydzielają słodkie odchody, rozmieszczone wzdłuż nerwów na łodydze lub spodzie liścia. Dorosłe osobniki czerwców, nie poruszają się i posiadają białą, żółtą lub brązową łuskę. Samice składają jaja najczęściej pod własnymi ciałami, a następnie zamierają. Młode larwy opanowują całą roślinie, żerując wydzielają lepką substancję. Wszystkie czerwce należy zwalczyć w czasie wylęgu larw.

 

Mszyce

Owady te powodują choroby wirusowe i bakteryjne. Żerują na młodych soczystych pędach oraz na kwiatostanach i pąkach kwiatowych. Wysysając sok osłabiają roślinę, co w konsekwencji prowadzi do marszczenia, skręcania się i żółknięcia liści, a także powodując jej osłabienie i podatność na choroby.  Ich rozwojowi sprzyja sucha i słoneczna pogoda.

 

Mszyce są drobnymi owadami, poruszającymi się powoli na długich delikatnych nogach, natomiast dorosłe osobniki posiadają skrzydła, dzięki którym mogą przelatywać na inne rośliny. Ciało mają miękkie, owalne lub wysmukłe, czasami pokryte białym nalotem. Żyją w wielkich koloniach, w których są osobniki w różnych stadiach rozwojowych.